Poznaj hybrydy

Dowiedz się więcej o napędzie hybrydowym Toyoty

Co to jest hybryda

Co to jest hybryda

Pełen napęd hybrydowy Toyoty składa się z trzech połączonych ze sobą urządzeń: silnika benzynowego, silnika elektrycznego i akumulatora hybrydowego. Kluczem tej współpracy jest zoptymalizowany przepływ energii między nimi. Silnik elektryczny odzyskuje energię z hamowania, natomiast podczas jazdy ze stałą prędkością przekazuje jej nadwyżki do akumulatora hybrydowego, by powtórnie ją wykorzystać, np. podczas jazdy w korku. W ten sposób w ogóle nie trzeba ładować akumulatora hybrydowego, a zużycie paliwa jest ograniczone do minimum.

1
2
3
4
1
Akumulator hybrydowy
Akumulator hybrydowy jest ładowany zawsze podczas zwalniania i hamowania, a w razie potrzeby również dzięki generatorowi przez silnik spalinowy.
2
Silnik elektryczny
Napędza koła, dając szybki start z maksymalnym momentem obrotowym dostępnym „od ręki” i odzyskuje energię z hamowania.
Generator
Służy do ładowania baterii układu hybrydowego.
Przekładnia planetarna
Dzieli napęd pomiędzy silnik spalinowy a elektryczny i zastępuje skrzynię biegów.
3
Inwerter
Inwerter jest urządzeniem, które steruje przepływem prądu do i z akumulatorów oraz adaptuje napięcie dostarczane silnikowi elektrycznemu w celu zwiększenia wydajności. Dodatkowo zarządza przepływem prądu do systemu klimatyzacji, zapewniając odpowiednią temperaturę we wnętrzu pojazdu nawet wtedy, gdy silnik spalinowy nie pracuje.
4
Silnik spalinowy
Ten oszczędny i niezwykle dynamiczny silnik benzynowy potrafi zapewnić potrzebną moc i w tym samym czasie zasilać generator w celu ładowania akumulatorów.

Jak działa hybryda

W czasie jazdy może pracować tylko silnik elektryczny, tylko benzynowy lub oba jednocześnie. Wszystkie części układu hybrydowego wzajemnie się uzupełniają. System sam dobiera odpowiednie źródła napędu, dzięki czemu może optymalnie wykorzystać każde z nich. Silnik elektryczny (czerwony zawodnik) jest jak sprinter, którego znakiem firmowym jest szybki start i jazda na krótkich dystansach. Silnik benzynowy (niebieski zawodnik) to typ długodystansowca, który doskonale potrafi rozłożyć siły na całą trasę.

Modele hybrydowe

Poznaj najlepsze hybrydy na rynku, których Toyota oferuje obecnie aż 9 modeli. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze dane, takie jak: wyposażenie, osiągi czy ceny hybryd.

[%stripes-alt%]

Fakty i mity

Hybrydy stały się na tyle powszechne, że krążą na ich temat rozmaite opinie. Niestety tylko część z nich jest oparta na faktach, pozostałe – to wynik niewiedzy, plotek lub niepotwierdzonych informacji. Poznaj całą prawdę o napędzie hybrydowym Toyoty.

Toyota Camry Hybrid

Czyste korzyści

Posiadanie auta z napędem hybrydowym to ekologia i oszczędność, ale także konkurencyjna cena zakupu w stosunku do bogatego wyposażenia, niskie koszty utrzymania i bezawaryjność gwarantowana przez Toyotę.

Poznaj fakty
Toyota Corolla Sedan Hybrid

Obalamy mity

Hybrydy Toyoty są coraz częściej wybierane przez kierowców na całym świecie, ale także w Polsce. Wzrost popularności aut z tym napędem wiąże się między innymi z lepszą dynamiką oraz wysoką wartością na rynku wtórnym.

Obalamy mity

Historia hybryd

Historia hybryd sięga 1997 roku, kiedy do masowej produkcji trafiła Toyota Prius. Od tego czasu hybryda Toyoty przestała być kojarzona już tylko jako samochód przyszłości i znacząco odmieniła dzieje współczesnej motoryzacji.

Dowiedz się więcej o hybrydach

Nowy Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych Nowy Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych Sprawdź szczegóły Ponad 15 mln sprzedanych hybryd Toyoty Ponad 15 mln sprzedanych hybryd Toyoty Dowiedz się więcej Poznaj Toyotę Yaris Cross Poznaj Toyotę Yaris Cross Nowy, kompaktowy SUV z segmentu B Społeczeństwo napędzane wodorem Społeczeństwo napędzane wodorem Odkryj najnowsze rozwiązania Toyoty Poznaj możliwości wodoru Poznaj możliwości wodoru Odkryj Toyotę Mirai 2. generacji Toyota RAV4 Plug-in Hybrid Toyota RAV4 Plug-in Hybrid Nowa flagowa hybryda Toyoty zadebiutuje w 2020 roku Serwis Hybrydowy Toyoty Serwis Hybrydowy Toyoty Zobacz, jak Toyota dba o samochody z napędem hybrydowym Hybrydy Toyoty z Ekobonusem Hybrydy Toyoty z Ekobonusem Zobacz nowe modele hybrydowe z akcyzą niższą o połowę Doskonałe wyniki sprzedaży Toyoty w Europie Doskonałe wyniki sprzedaży Toyoty w Europie Rośnie sprzedaż hybryd Rośnie liczba hybryd w Europie Rośnie liczba hybryd w Europie Doskonałe wyniki Toyota Motor Europe Toyota wyróżniona w konkursie Toyota wyróżniona w konkursie Lider Elektromobilności 2018 Czy warto kupić nowy samochód? Czy warto kupić nowy samochód? Sprawdź